Współcześnie kobiety na ogół dowiadują się o ciąży dzięki ogólnodostępnym, tanim testom ciążowym. Ich wysoka czułość zezwala odkryć hormon HCG już w ciągu kilku dni od zapłodnienia. Pierwsza reakcja na wieść o tym, że pod sercem przyszłej rodzicielki rozwija się nowiutkie życie bywa różna. Niezależnie od niej przed każdą kobietą staje jednakże dylemat „komu powierzyć los swój oraz własnego nienarodzonego jeszcze maleństwa?”.

Hubert Huras

Rozwój ginekologii i położnictwa w Polsce
Współcześnie w naszym państwie znajduje się coraz więcej specjalistycznych ośrodków ginekologiczno-położniczych, w których przyszłe rodzicielki są w stanie liczyć na fachową opiekę powiązaną z okresem ciąży i połogu.
W szerokim zakresie ich usług znajdują się między innymi:
•    badania diagnostyczne;
•    opieka endokrynologiczno-ginekologiczna;
•    opieka położnicza;
•    diagnostyka prenatalna;
•    poradnia urologiczna;
•    poradnia neonatologiczna;
•    szkoła rodzenia.
Zdrowie młodej mamy jest najistotniejsze, dlatego także kompleksowe, szczegółowe badania na każdym etapie ciąży powinny być prowadzone przez speców dysponujących nie jedynie wysokiej klasy oprzyrządowaniem, jednakowoż w głównej mierze też ekspercką wiedzą z aspektu położnictwa, ginekologii oraz endokrynologii.
Pomyślne rozwiązanie to dopiero zalążek macierzyństwa
Nowo urodzone maleństwo daje bezmiar radości, niemniej jednak też o jego zdrowie wypada zatroszczyć się ze szczególnym zaangażowaniem. Już od początkowych dni życia rodziciele mogą posiadać wpływ na dalszy rozwój własnego dziecka, wobec tego również zapewnienie mu doświadczonej opieki pediatrycznej to ich najistotniejszy obowiązek.
Profesjonalne ośrodki pediatryczne
W ośrodkach leczniczych zaświadczających specjalne usługi z zakresu pediatrii dla dzieci komponowane są fenomenalne warunki medyczne. Doktorowie troszczą się nie jedynie o zdrowie swoich najmłodszych pacjentów, ale również o ich komfort oraz odpowiednie samopoczucie, które ma prawo rzutować na rezultaty leczenia. Jednym z takich ośrodków jest krakowskie centrum ginekologii oraz pediatrii „MAMA”, w którym każdego dnia z usług fachowców korzystają kobiety oraz rodziny z całej Polski.