Nawóz jest umiarkowanym wydatkiem w całościowych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednakże nieefektywne techniki wykorzystywania nawozów zmniejszą skuteczność ich wyeksploatowania przez drzewa. Stosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bo nieefektywne zastosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zatruwać wodę drenażową.

nawóz actimag   

Nawozy w sadownictwie – skuteczność zastosowania

Długoterminową ripostą na właściwe użycie nawozów w sadach jest profesjonalne przemyślenie strategii ich wykorzystywania, aby upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to tylko możliwe – naturalnie biorąc pod szczególną uwagę warunki oraz możliwości. W większości sadów nawóz przekazywany jest otwarcie do gleby, rozrzucony blisko linii drzew bądź też wprowadzany w ramach natryskiwania.

Zwykle sadownicy selekcjonują nawóz na bazie rozwiązań zdobytych z poprzednich lat. Bierze się także pod uwagę kwestię kosztów i rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Jednakże innym aspektem wielokrotnie pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów oraz czynników kalorycznych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność może mieć duży wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z niedostatecznych technik wykorzystywania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą wobec tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym należytym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu bądź też jego składników w glebie.