Motocykliści czy kierowcy rozmaitego rodzaju aut świetnie wiedzą, że żeby zdołać radować się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy także zimowego), należy go właściwie przygotować. Dużo osób jednak nie stosuje identycznej zasady względem rowerów, a to istotny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi swojego właściciela – jeżeli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością w czasie najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

opony duro

Wprawdzie rower to nie samochód ani motor, dlatego lista prac, jakie powinniśmy wykonać w trakcie przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć oraz skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co musimy zadbać przed rozpoczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką należałoby uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – sprawdzamy jego naciąg. Jeśli łańcuch jest popsuty, zanadto luźny lub też nadmiernie naciągnięty – należy go adekwatnie naciągnąć. Poza tym należy go nasmarować szczególnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – oprócz schematycznego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów wynajdziemy na oponie), należy spowodować, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W wypadku pęknięć bądź też przesadnego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie pragniemy przecież, by podczas dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma gigantyczny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, skutkiem tego należy uczynić poprawność działania hamulców i stan klocków hamulcowych. Jeśli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed główną przejażdżką należałoby spowodować luz głównych śrub konstrukcji roweru, a kiedy odnajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Na domiar tego należałoby sprawić detale oświetlenia – pragniemy jakkolwiek być dostrzegalni na drodze.

To bazowa lista czynności, które należy zrealizować przed główną przejażdżką. Po zimie warto również rower dokładnie umyć oraz pokryć ochronnymi specyfikami – to właśnie dzięki temu będzie poprawniej chroniony w czasie całego sezonu.